Shadow coaching (coaching on the job) to metoda polegająca na tym, że coach – niczym cień – towarzyszy coachee podczas codziennych obowiązków. Nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji, nie podpowiada i nie komentuje, ale wnikliwe obserwuje i analizuje zachowania oraz działania. Dodatkowo coach bierze udział w spotkaniach i przygląda się zachodzącym interakcjom. Na podstawie zdobytej wiedzy przygotowuje informację zwrotną, która stanowi podstawę ustalenia zmian, które warto wdrożyć lub wypracować w procesie coachingu
PRZEBIEG PROCESU SHADOW COACHINGU:
CELE I OBSZAR PRACY
Celem shadow coachingu jest rozwój zatrudnionej osoby, a co za tym idzie, rozwój całej firmy. Metoda ta pozwala zobaczyć, jak pracownik wykonuje swoje obowiązki, a następnie efektywnie rozwinąć jego umiejętności i poprawić te elementy, które wymagają wzmocnienia. Shadow coaching jest bardzo skuteczny, ponieważ proces nauki przebiega w naturalnym środowisku, a nie na sali szkoleniowej – dzięki temu wiele rozwiązań można wdrożyć praktycznie od razu.
CZAS TRWANIA
Shadow coaching trwa zwykle pół dnia, zazwyczaj dzieje się jednorazowo i często jest jednym z elementów indywidualnego procesu coachingu. O ile to jest zasadne, shadowing można powtórzyć oraz wydłużyć do całego dnia lub nawet kilku dni.
PRZEBIEG PROCESU
ETAP I - ZASADY I CELE
Proces rozpoczyna się od ustalenia na czym w szczególności coach będzie skupiał się podczas obserwacji. Warto również ustalić, jak obecność coacha i jego rola będzie komunikowana współpracownikom coachee. Na tym etapie podejmuje się decyzję o tym, kto będzie brał udział w podsumowaniu procesu i czemu to podsumowanie będzie służyć.
ETAP II – PROCES OBSERWACJI
Do obserwacji dobrze jest wybrać dzień, który pozwoli towarzyszyć coachee w różnego rodzaju interakcjach z przełożonymi, współpracownikami i podwładnymi. Zakres obserwacji będzie wtedy najszerszy i da najpełniejszy obraz. Mimo, iż rola coacha ogranicza się do obserwacji, należy wziąć pod uwagę, że nawet sama obserwacja potrafi zmienić zachowanie innych ludzi.
ETAP III – INFORMACJA ZWROTNA
Podsumowanie shadow coachingu ma służyć przede wszystkim coachee. Podczas takiej sesji omawiane są obserwacje i wyciągane wnioski. Tworzy się również plan dalszych działań i ustala cele wspierające rozwój.
Modele i metodyka pracy
Metoda shadow coachingu korzysta z doświadczeń Assessment i Development Center, jednak jako narzędzie coachingowe jej podstawą są standardy kompetencyjne i etyczne Izby Coachingu oraz International Coaching Federation.